נדל"ן בסינגפור

נדל"ן בסינגפור

אחרי שהישראלים השקיעו בנדל”ן באירופה ובארצות הברית, ניתן לראות כי ישנה מגמה חדשה של השקעות נדל”ן במזרח הרחוק, בדגש על מדינת סינגפור. אז מה לנו ולמדינה הזעירה אך העשירה?

תחילה, די בעיון קצר באתרי הכלכלה ולראות כי כולם מגדירים את שוק הנדל”ן הסינגפורי כאחד השווקים הרותחים להשקעה עם תשואות מהגבוהות בעולם. כך למשל בשנת 2014 דמי השכירות של משרדים זינקו בלא פחות מ-15% – זינוק משמעותי בכל קנה מידה. הצפי הוא שבשנים הקרובות, דמי השכירות יעלו בכמה אחוזים בכל שנה, בעיקר כאשר מדובר על משרדי יוקרה במרכזי הערים הגדולות.

התייקרות דמי השכירות מגיעה בעקבות מחסור בשטחי נדל”ן למשרדים ועסקים, ונוצר מצב שבו בניין שרק מתחיל להיבנות כבר מושכר ברוב קומותיו. קומות משרדים בבניינים עם 40 קומות נחטפות תוך ימים ספורים מיום השקת הפרויקט, כאשר בשנת 2017 נבנו למעלה מ-440 אלף מ”ר של שטחי מסחר ועסקים.

התשואות בסינגפור, גבוהות משאר שכנותיה כמו יפן וסין, וישנם יזמים וחברות נדל”ן המדווחות על תשואות של עד 35%. רוב המשקיעים בנדל”ן עסקי מסחרי בסינגפור הם אנשים זרים, שכן המקומיים מעדיפים לרכוש בכסף דיור ציבורי דרך קרנות ועזרה מהמדינה. לפי כך, הנתח החם הוא משרדים ושטחי עסקים, כאשר חברות גלובליות וחברות בינלאומיות כמו פייסבוק, חברות כלכליות וחברות היי-טק בוחרות לפתוח משרדים ונציגות בעיר הבירה סינגפור.

גם שוק דירות היוקרה, המתרכז בערים הגדולות מניב תשואות גבוהות, כאשר מדד מחירי דירות היוקרה עולה משנה לשנה בכמה אחוזים, זאת בעקבות חוזקה של הכלכלה הסינגפורית, שממקמת אותה במקום 8 העולמי – על אף גודלה הקטן לעומת מעצמות אחרות.

נגישות